Mnoho studentů touží po tom vyjet na studijní či pracovní stáž do zahraničí, ale mnohé pomluvy, obavy a příhody je zastrašují. My jsme zde i proto, abychom Ti poradili, pokud zvažuješ zahraniční pobyt. Ať už Tě trápí tvoje angličtina, finance nebo výběr země, neváhej nás kontaktovat. Rádi se s Tebou setkáme a poradíme Ti s čímkoli, protože většina z nás má zkušenosti se studiem v zahraničí.

Kontakty a odkazy

Veškeré kontakty na koordinátory mobilit jednotlivých fakult najdeš v záložce, tito koordinátoři mají na starost jak české, tak zahraniční studenty.

Na webu své fakulty taky najdeš, co vše je třeba udělat, abys mohl vyjet do zahraničí. Každá fakulta má specifické požadavky, proto zde nemůžeme uvést žádný univerzální odkaz na postup při vyřizování stáží v zahraničí.

Zkušenosti našich členů

Většina našich členů během studia vycestovala alespoň na semestr do zahraničí. Tady si můžeš přečíst něco málo o jejich zkušenostech, a pokud bys chtěl/a vědět víc, napiš nám - rádi Ti poradíme.

Radek - Taiwan

Před vysokou školou bylo moje jediné cestování za hranice do několik kilometrů vzdáleného Polska. Po začátku studia jsem ale začal cestovat a poznal spoustu zahraničních studentů. To byl hlavní důvod, proč jsem se rozhodl vycestovat na studijní pobyt. A jelikož jsem chtěl něco opravdu jiného, vydal jsem se na celý rok na Taiwan. Po prvotních komplikacích se zjišťováním informací o univerzitě, předmětech a ubytování jsem se konečně ocitl v Asii. Začátek pobytu v zahraničí sice může být občas trochu komplikovanější, nikdy ale nejde o nic neřešitelného a odměnou je spousta životních zkušeností, vzpomínek a přátel z celého světa. Při studiu jsem chtěl co nejvíc poznat jak Taiwan, tak i lidi, kteří tam žijí. Je to nejpřátelštější národ, který jsem poznal a studium na Taiwanu bych nevyměnil za nic na světe. Byla to největší zkušenost celého mého vysokoškolského studia.

Martin - Chorvatsko

Akákoľvek zahraničná skúsenosť Ti prinesie niečo unikátne - možnosť na nový začiatok. Pre mňa bol Erasmus v Záhrebe úplne novým začiatkom. Zrazu nikto nevie, že si introvert a než si uvedomíš čo sa deje, spoznáš každý deň niekoho, koho meno hneď zabudneš a trvá Ti celý deň než si ho zapamätáš. Takto získaš kamarátov z celého sveta a keďže každý je iný, sám zistíš, aký si Ty. Zmeníš sa. Takmer všetko sa zmení. Osobne som si vyberal školu podľa predmetov. Povedal som si: ach Chorvátsko, čo ma tam môže prekvapiť? No.... Úplne všetko. Keďže väčšina ľudí pozná hlavne pobrežie, nečaká, že vnútrozemie je takmer úplne iná krajina. Človek sa naučí veľkej zodpovednosti, lebo je odkázaný sám na seba. Štúdium Ťa zase naučí premýšľať, pretože keď sa učíš o veciach, o ktoré sa zaujímaš v cudziom jazyku a diskutuješ z učiteľom, naozaj nemáš čas si každú vetu v hlave pripraviť, preložiť a až tak povedať. A keď sa bojíš, že sa zakokceš, alebo zasekneš, tak sa neboj, lebo sa to stáva každému a bude sa Ti to diať možno prvé dva týždne, ale skúsenosti a zážitky sú doživotné.

Eliška - Portugalsko

Vždy jsem měla cestovatelského ducha a zájem o Portugalsko, jeho kulturu a jazyk. Tudíž se ohledně mého výjezdu v rámci Erasmu+ jednalo o jasnou volbu. A tak jsem se na rok přestěhovala do Lisabonu, který se stal na první pohled láskou mého života. Důležité je nenechat se odradit veškerým počátečním papírováním, jelikož vycestovat v rámci univerzity doopravdy stojí za to. Člověk si přiveze spoustu nenahraditelných zkušeností, vzpomínek, zážitků a přátel na celý život. Po ukončení studia mám určitě v plánu někam vycestovat i za účelem získání užitečných pracovních zkušeností.

David

Dostal jsem za úkol napsat něco k výjezdům, jen bych měl asi poznamenat, že mě nebaví být příliš vážný. Tedy…

Myslím si, že možnost vycestovat nejen v rámci programu Erasmus, ale i přes bilaterální smlouvu, je jedna z nejlepších možností, kterou univerzitní vzdělání nabízí. A pokud je na fakultě pouze několik zájemců o cestu ven, jsou možnosti (v rámci smluv) v podstatě neomezené.

Portugalsko

S myšlenkou vycestovat jsme si spolu s kamarádem začali hrát už po prvním roce bakalářského studia, kdy jsme se o programu Erasmus dozvěděli. Ani jednomu se nám nechtělo jet samotnému a říkali jsme si, že ve dvou všechny ty naše střelené nápady alespoň nějak přežijeme. Realizaci jsme nakonec zvládli v letním semestru druhého roku. Postup našeho výběru možná může někomu připadat prapodivný, ale naším hlavním cílem bylo dostat se co možná nejdál z republiky a v rámci možností po okolí cestovat. Volba nakonec padla na portugalské Aveiro, přesto, že se ani jeden z nás nic ani vzdáleného portugalštině nikdy neučil. Bylo to v době, kdy Google Translate s portugalštinou ještě pořádně nefungoval (natož se slovanskými jazyky), SteetView bylo hlavně na západ od nás a hledat dopravní spojení se Google teprve učil. A my se rozhodli jet, jako správní nadšenci a dobrodruzi, celou cestu vlakem. :D

Zážitky, zkušenosti, rozšíření obzorů se mi i dnes špatně popisuje někomu, kdo něco takového nezrealizoval; na druhou stranu, člověk, který někam vyjel, tento „Erasmus efekt“ zná – svět je malý, všude se nakonec nějak domluvíte a ne všechno je doma správně, stejně jako ne všechno je špatně. Jo a jazyk se učíte, abyste se s ním domluvili, a ne jej uměli a nikdy jej nepoužili. :D

Rusko

O jednu pětiletku a pár titulů dál mě opět začalo pálit dobré bidlo, a tak jsme se s kolegou domluvili, že někam vyrazíme. A opět podle klíče "čím dál, tím líp". První volba padla na univerzitu v Singapuru, jako zálohu jsme zvolili sibiřský Tomsk. Protože se s námi ani s univerzitou ze Singapuru nikdo nebavil, plynule jsme přešli k realizaci výjezdu na Sibiř, kam taky jet jinam na zimu, že jo?! Oproti výjezdu přes Erasmus v rámci EU se vyřizování nedá moc srovnat, je to mnohem víc papírování a vyřizování, řešení víz, pozvánek, pojištění, … na druhou stranu, díky doktorskému studiu, odpadlo hledání předmětů. Na území Ruské federace jsme vstoupili 21. srpna 2018, první den platnosti víza; prodloužení nutno zařídit do 17. listopadu. Nebudu napínat, celý pobyt jsem si užil, dostal jsem se k příležitostem, o kterých by se mi mohlo v Ostravě jen zdát, a procestovali jsme, co se dalo, od Moskvy přes Bajkal až po Vladivostok, včetně podzimního roadtripu (!!! :D). Venku jsme nezmrzli, ani ledem se nepropadli. Akorát vodka nám za oknem zmrzla jen na necelý týden – prý slabší rok… :D

Pár postřehů: - Studentská legitimace je mocný slevový nástroj ve většině muzeí/památek/atrakcí. - Ruština je slovanský jazyk, sám jsem se před odjezdem nenaučil pořádně ani azbuku a stejně jsme po třech týdnech intenzivního kurzu na tom byli lépe než Němci nebo Fini. – na veřejnosti/ve vlaku se pít nesmí a s policií není radno se dohadovat.

Skotsko

No a do třetice (přece už na letní semestr nezůstanu v Ově) – kam jinam jet procvičit angličtinu než do UK, a když už, tak rovnou na původně plánovaný březnový Brexit rovnou do skotského Glasgow, ne? :D Opět úplně jiná zkušenost – poprvé sám a ještě destinace, kde bych si měl vážně dávat pozor na gramatiku. Cenová hladina neporovnatelná, přístup ke vzdělávání a zpracování projektů nezvyklé, možnosti trávení volného času téměř neomezené. Edinburgh, Loch Lomond, či ostrovy na západním pobřeží na dosah…

Akorát s tou angličtinou si nejsem jistý, nakolik jsem si pomohl, když jsem si v den odletu musel zákaz natáčení na letišti nechat zopakovat třikrát, než jsem pochopil, co se po mně chce – no jo, to jsou ta pověstná nářečí.

Co jiného dodat než: "Adventure begins at the end of your comfort zone!"